KUBBETÜS- SAHRA’DAKİ İSRAİL BAYRAĞINI İNDİREN TÜRK

İstanbul Edirnekapı Şehitliğine yarın yapılacak olan Küdüs Mitingi öncesi muhakkak uğramınızı tavsiye ederim. Neden mi? Orada bir zamanlar Türkiye’nin Küdüs Konsolosluğunda ateşe olarak görev yapan çok önemli bir yatıyor. Kim mi?   Ali Refik İleri Bey, kendisinin yaptığı iş ise çok çok önemlidir. Bir vefa ve teşekkür olarak mezarını ziyaret edip, Fatihalar gönderelim kendisine.  Çünkü Kubbetüs- Sahra’da 1967 yılında asılı olan İsrail Bayrağının indirilmesi yaptığı bir konuşma sayesinde oldu.

İşte yaptığı konuşma:

 

Yıl 1967.  İsrail ordusu, Mekke ve Medine’den sonra Müslümanlar için dünyadaki en kutsal üç yerden biri olan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya girerek Kubbetüs-Sahra’nın alemi üzerine İsrail bayrağını asar.  Dönemin Kudüs Başkonsolosu (1967-1971) Ali Refik İleri’nin makam aracı Harem-i Şerif’in kapısı önünde durur.

Araçtan inen diplomatımız, Harem’de bulunan işgal ordusu komutanına kısa ve öz konuşur:  “Siz Arapları yendiniz; tüm müslümanları değil.  Burası sadece Araplara değil, tüm müslümanlara aittir.  O bayrağı hemen indirmezseniz bunu İsrail ile Türkiye arasında savaş sebebi addederiz.”

 

İki saat sonra bayrak indirilir.

Ruhu şad olsun…Bulunduğu yer Edirnekapı Şehitliği 6.Ada .14.sokak…Güvenlik görevlileri size yardımcı oluyor.